206 Coyotes named to Summit League Honor Roll

SIOUX FALLS, S.D.—South Dakota positioned 206 athletes on The Summit League’s Tutorial Honor Roll introduced Thursday, tallying the second-most athletes by a league establishment.
 
The Coyotes’ 206 athletes mixed for 220 complete alternatives to the Summit League honor roll. South Dakota tallied the third-most alternatives amongst league establishments.
 
To be eligible for the league’s tutorial honor roll, a student-athlete will need to have above a 3.20 grade-point common for the educational yr awarded and have used a season of competitors within the sport by which the student-athlete is nominated. A complete of 1,783 student-athletes throughout 17 sports activities had been honored by the Summit League this yr.
 
The entire checklist of South Dakota’s 2021-22 Summit League Tutorial Honor Roll alternatives is beneath.
 
Males’s Basketball (6)
Boogie Anderson, Jr., Kinesiology and Sport Administration, Gilbert, Ariz.
Max Burchill, Fr., Advertising and marketing, Sioux Falls, S.D.
Damani Hayes, Jr., Basic Research, Mankato, Minn.
Tasos Kamateros, So., Enterprise Administration, Vermillion, S.D.
Erik Oliver, So., Psychology, Cheyenne, Wyo.
Kruz Perrott-Hunt, Jr., Psychology, Auckland, New Zealand
 
Girls’s Basketball (10)
Macy Guebert, Jr., Nursing, Apple Valley, Minn.
Morgan Hansen, Fr., Pre-Elementary Training, Sioux Falls, S.D.
Alexi Hempe, So., Biomedical Engineering, Fredericksburg, Va.
Liv Korngable, Sr., Grasp’s of Interdisciplinary Research, Rochester, Minn.
Maddie Krull, Fr., Social Work, Omaha, Neb.
Chloe Lamb, Sr., Grasp’s of Interdisciplinary Research, Onida, S.D.
Grace Larkins, Fr., Pre-Enterprise, Altoona, Iowa
Allison Peplowski, Jr., Medical Biology, Williamston, Mich.
Regan Sankey, Sr., Accounting, Lincoln, Neb.
Jeniah Ugofsky, So., Psychology, Harrisburg, S.D.
 
Males’s Cross Nation (4)
Alec Atwood, So., Enterprise Administration, Beresford, S.D.
Charlie Babcock, So., Medical Biology, Forest Lake, Minn.
Jarek Glenn, Fr., Biology, Fast Metropolis, S.D.
Jacob Waymire, Sr., Secondary Training, Grimes, Iowa
 
Girls’s Cross Nation (14)
Haley Arens, Jr., Biology, Crofton, Neb.
Josie Bearden, Fr., Well being Sciences, Ankeny, Iowa
Ella Byers, So., Secondary Training, Chamberlain, S.D.
Lexi Duscher, Jr., Neuroscience, Princeton, Minn.
Helen Gould, So., Kinesiology & Sport Administration, West Des Moines, Iowa
McKenna Herrmann, Fr., Kinesiology & Sport Administration, Belle Plaine, Minn.
Abrielle Jirele, Fr. Communication Science & Dysfunction, Eden Prairie, Minn.
Nikki Kelly, Fr., Biology, South Saint Paul, Minn.
Maddie Lavin, Sr., Media & Journalism, Vermillion, S.D.
Isabelle Missimer, Fr., Elementary Training, Fort Collins, Colo.
Melanie Pankow, Fr., Psychology, Hugo, Minn.
Karlee Phillips, Fr., Media & Journalism, Sioux Metropolis, Iowa
Abby Ripperda, Jr., Bodily Remedy, Sioux Falls, S.D.
Renee Thompson, Fr., Medical Biology, Papillion, Neb.
 
Males’s Golf (5)
Ben Daane, Fr., Prison Justice, Fast Metropolis, S.D.
Ben Hicks, Sr., Kinesiology & Sport Administration, Victoria, Minn.
Nick LaMotte, So., Kinesiology & Sport Administration, Lakeville, Minn.
Ryan Neff, Jr., Accounting and Operational Analytics, Sioux Falls, S.D.
Max Schmidtke, Jr., Administration and Advertising and marketing, Sheboygan, Wis.
 
Girls’s Golf (7)
Danica Badura, So., Kinesiology & Sport Administration, Aurora, Neb.
Liz Duncan, Sr., Medical Biology, Brandon, S.D.
Akari Hayashi, So., Artwork, Victoria, British Columbia
Paige Hoffman, Fr., Pre-Enterprise, West Des Moines, Iowa
Laerke Jensen, Sr., Accounting, Hobro, Denmark
Megan Munneke, Sr., Sport Advertising and marketing & Media, Champlin, Minn.
Emma Sabbagh, Sr., Nursing, Kelowna, British Columbia
 
Girls’s Soccer (23)
Maliah Atkins, So., Kinesiology & Sport Administration, Roxborough, Colo.
Kayla Aymar, So. Kinesiology & Sport Administration, Sioux Falls, S.D.
Jordan Centineo, Sr., Well being Companies Administration, Camarillo, Calif.
Taylor Cotter, Sr., Arithmetic, Covina, Calif.
Lindsay Farrell, Sr., Communication Science & Dysfunction, Sioux Falls, S.D.
Teresa Fontenot, Sr., Political Science and English, Ventura, Calif.
Shaylee Gailus, Jr., Well being Sciences, Thornton, Colo.
Hattie Giblin, So. Kinesiology & Sport Administration, Sioux Falls, S.D.
Emma Harkleroad, Sr., Grasp’s of Kinesiology & Sport Administration, Geneva, Ailing.
Anna Hossfeld, So., Finance and Well being Companies Administration, Parker, Colo.
Brooke Kercher-Pratt, So., Enterprise Administration, Broomfield, Colo.
Kyla Knapke, So., Nursing, Aurora, Colo.
Caroline Lewis, So., Accounting, Adrian, Mich.
Tatum Lundgren, So., Pre-Elementary Training, Omaha, Neb.
Grace Mancy, Sr., Enterprise Administration, Toledo, Ohio
Alexis Mitchell, Sr. Grasp’s of Kinesiology & Sport Administration, Lee’s Summit, Mo.
Abby Ostrem, Sr., Grasp’s of Kinesiology & Sport Administration, Wylie, Texas
Maggie Pallesen, So., Political Science, Omaha, Neb.
Haylee Phoenix, Fr., Kinesiology & Sport Administration, Fontana, Calif.
Christin Schmidt, So., Communication Science & Dysfunction, Fruit Cove, Fla.
Maddison Sullivan, Sr., Grasp’s of Public Administration, Fast Metropolis, S.D.
Lexie Wooden, Jr., Nursing, Fast Metropolis, S.D.
Joana Zanin, Sr., Elementary Training, Pierre, S.D.
 
Softball (14)
Lauren Eamiguel, Sr., Well being Sciences, Mesa, Ariz.
Clara Edwards, Fr., Well being Sciences, Clay Middle, Kan.
Grace Garcia, Sr., Grasp’s of Public Well being, Leawood, Kan.
Bela Goerke, So., Prison Justice, Tucson, Ariz.
Gabbi Holbert, Sr., Nursing, Sioux Falls, S.D.
Mia Kraimer, Sr., Kinesiology & Sport Administration, Lonsdale, Minn.
Kynlee Marquez, Fr., Medical Biology, Oxford, Neb.
Gabby Moser, So., Biomedical Engineering, Central Metropolis, Neb.
Rylee Nicholson, Fr., Pre-Enterprise, Frisco, Texas
Jordyn Pender, Jr., Advertising and marketing, Phoenix, Ariz.
Aleesia Sainz, Jr., Psychology, Casa Grande, Ariz.
Macy Schroedermeier, Jr., Kinesiology & Sport Administration, Sioux Falls, S.D.
Tatum Villotta, Fr., Kinesiology & Sport Administration, Blair, Neb.
Courtney Wilson, Sr., Elementary Training and Particular Training, Grand Island, Neb.
 
Males’s Swimming & Diving (16)
Charlie Bean, Sr., Sustainability, Waverly, Minn.
Jack Berdahl, Fr., Economics, Fort Rock, Colo.
Caden DeLay, Sr., Sport Advertising and marketing & Media, Platte Metropolis, Mo.
Aidan Gantenbein, Jr., Kinesiology & Sport Administration, Valley Middle, Kan.
Keegan Henning, So., Laptop Science, Lakeville, Minn.
Zachary Kopp, Jr., Kinesiology & Sport Administration, Otsego, Minn.
Jake Leichner, Sr., Operational Analytics and Enterprise Administration, Highlands Ranch, Colo.
Nathan Noll, Fr., Laptop Science, Smithville, Mo.
Preston Schmeidel, Fr., Kinesiology & Sport Administration, Elk River, Minn.
Trevor Sinclair, So., Economics and Administration, Overland Park, Kan.
Parker Sonnabend, So., Secondary Training, Brillion, Wis.
Caleb Swanson, So., Sustainability and Political Science, Mitchell, S.D.
Brady Torborg, Sr., Kinesiology & Sport Administration, Lakeville, Minn.
Grant Wolner, So., Kinesiology & Sport Administration, Winona, Minn.
Griffin Wolner, Sr., Medical Biology and Psychology, Winona, Minn.
Jacob Gained, Sr., Economics, Katy, Texas
 
Girls’s Swimming & Diving (32)
Lucie Anderson, Sr., Nursing, Mitchell, S.D.
Meghan Atwell, Sr., Dependancy Counseling and Prevention, Englewood, Colo.
Shannon Banark, Fr., Psychology, Platte Metropolis, Mo.
Naomi Bingham, Sr., Biology, Mukilteo, Wash.
Liv Caldwell, Fr., Pre-Enterprise, Burnsville, Minn.
Jessica Coakley, Fr., Prison Justice, Katy, Texas
Leah Drengenberg, Sr., Medical Biology, Dixon, Ailing.
Isabel Fairbanks, Sr., Well being Sciences, Highland, Mich.
Stella Fairbanks, So., Well being Sciences, Highland, Mich.
Sydney Fulton, Sr., Worldwide Research and Spanish, Denver, Colo.
Anika Gram, Jr., Medical Biology, Burnsville, Minn.
Teagan Haberkorn, Sr., Kinesiology & Sport Administration, Highlands Ranch, Colo.
Lizzie Hunt, Jr., Kinesiology & Sport Administration, Littleton, Colo.
Maren Iverson, Sr., Enterprise Administration, Lake Elmo, Minn.
Emily Kahn, Fr., Sustainability, Denver, Colo.
Cassie Ketterling, Sr., Kinesiology & Sport Administration and Psychology, Oak Creek, Wis.
Delaney Kottke, Sr., Administration, Omaha, Neb.
Ella Kubas, Jr., Enterprise Administration, Milton, Ontario, Canada
Sloane Lightfoot, So., Kinesiology & Sport Administration, Aurora, Ailing.

Isabella Maceranka, Fr., Sport Advertising and marketing & Media, Mission Viejo, Calif.
Sophia Mattaini., Fr., Public Well being, Sunfish Lake, Minn.
Sara Mayer, Fr., Medical Biology, Wausau, Wis.
Kayla Middaugh, So., Pre-Nursing, Shawnee, Kan.
Kara Owens, So., Pre-Elementary Training, Lincoln, Neb.
Kristen Quigley, Sr., Neuroscience, Guelph, Ontario, Canada
Katherine Roberson, Jr., Medical Biology, Fulshear, Texas
Dani Roney, Jr., Medical Biology, Lone Tree, Colo.
Payton Ryz, Sr., Communication Research, Winnipeg, Manitoba, Canada
Madilyn Sindelar. Sr., Grasp’s in Kinesiology & Sport Administration, Rocklin, Calif.
Christina Spomer, Fr., Pre-Elementary and Sepcial Training, Omaha, Neb.
Ashley Van Dyne, Jr., Kinesiology & Sport Administration, Lakeville, Minn.
Sophia Vitela, Fr., Sport Advertising and marketing & Media, Woodbury, Minn.
 
Girls’s Tennis (8)
Habiba Aly, Sr., Grasp’s of Communication, Cairo, Egypt
Indy Ampaw, Sr., Kinesiology & Sport Administration, London, United Kingdom
Anna Marija Bukina, Sr., Psychology, Riga, Latvia
Berta Girbau, Jr., Innovation and Entrepreneurship, Barcelona, Spain
Bea Havlickova, Fr., Kinesiology & Sport Administration, Louny, Czech Republic
Natka Kmošková, Sr., Media & Journalism, Pardubice, Czach Republic
Jana Lazarevic, Sr., Grasp’s of Interdisciplinary Research, Belgrade, Serbia
Sofia Skobkareva, Fr., Medical Biology, Port Moody, British Columbia
 
Males’s Monitor & Subject (24)
Alec Atwood, So., Enterprise Administration, Beresford, S.D.
Charlie Babcock, So., Medical Biology, Forest Lake, Minn.
Dylan Blake, So., Accounting, Mapleton, Iowa
Spencer Buley, Fr., Sport Advertising and marketing & Media, McKinney, Texas
Keyontre Clark, Fr., Laptop Science, Sioux Metropolis, Iowa
Jackson Coker, Sr., Grasp’s of Enterprise Administration, Cedar Rapids, Iowa
Kaden Elder, Jr., Secondary Training, Windom, Minn.
Marshall Faurot, So., Enterprise Administration, Scott Metropolis, Kan.
Jarek Glenn, So., Biology, Fast Metropolis, S.D.
Jayden Inexperienced, Fr., Secondary Training, Sandwich, Ailing.
Eerik Haamer, So., Neuroscience, Tartu, Estonia
Jake Hafner, Fr., Pre-Enterprise, Fast Metropolis, S.D.
Ethan Heitman, So., Kinesiology & Sport Administration, Lake Metropolis, Minn.
Dylan Kautz, So., Accounting, Norfolk, Neb.
Jarek Kindle, Jr., Finance, Miller, S.D.
Wyatt Lubarski, So., Grasp’s of Enterprise Administration, Hopkins, Minn.
Lionel McPhaull Jr., So., Kinesiology & Sport Administration, Omaha, Neb.
Hugo Morvan, So., Laptop Science, Vannes, France
Luke Olson, So., Kinesiology & Sport Administration, Ely, Minn.
Wyatt Pruce, Fr., Kinesiology & Sport Administration, Pueblo West, Colo.
Matt Slagus, Sr., Grasp’s in Counseling and Psychology in Training, Moscow, Penn.
Virgil Steward, So., Psychology, Naperville, Ailing.
Jessie Sullivan, Jr., Chemistry, Albion, Neb.
Jacob Waymire, Jr., Secondary Training, Grimes, Iowa
 
Girls’s Monitor & Subject (41)
Danii Anglin, Fr., Pre-Nursing, Spring Mount, Jamaica
Haley Arens, Jr., Biology, Crofton, Neb.
Renee Brummels, Fr., Biology, Battle Creek, Neb.
Ella Byers, So., Secondary Training, Chamberlain, S.D.
Kenzie Campbell, Fr., Pre-Nursing, Burford, Ontario, Canada
Meredith Clark, So., Finance and Operational Analytics, Syracuse, Neb.
Lexi Duscher, So., Neuroscience, Princeton, Minn.
Jaidyn Garrett, So., Kinesiology & Sport Administration, Columbus, Neb.
Holly Gerberding, Sr., Grasp’s in Biology, Sturgis, S.D.
Helen Gould, So., Grasp’s in Kinesiology & Sport Administration, West Des Moines, Iowa
Carly Haring, So., Medical Biology, Mitchell, S.D.
Maggie Heesch, Fr., Neuroscience, Watertown, S.D.
Gen Hirata, So., Media & Journalism, Fredericksburg, Va.
Abrielle Jirele, So., Communication Science and Dysfunction, Eden Prairie, Minn.
Madison Jochum, So., Kinesiology & Sport Administration and Psychology, Salix, Iowa
Nikki Kelly, Fr., Biology, South Saint Paul, Minn.
Landon Kemp, Jr., Grasp’s of Communication, Greenville, Mich.
Erin Kinney, So., Kinesiology & Sport Administration, Sioux Falls, S.D.
Lydia Knapp, So., Medical Biology, Linden, Iowa
Jayda Knuppe, So., Medical Biology, Dell Rapids, S.D.
Kylie Larson, Jr., Elementary Training, Sioux Falls, S.D.
Deidra Marrison, Jr., Well being Sciences, Austinburg, Ohio
Kaiya McKie, Fr., Medical Biology, Olathe, Kan.
Lauren Meyer, Fr., Medical Biology, Syracuse, Neb.
Haley Miller, So., Kinesiology & Sport Administration, Hugo, Minn.
Cassidy Mooneyhan, So., Psychology, Pea Ridge, Ark.
Marleen Mülla, Fr., Sport Advertising and marketing & Media, Rakvere, Estonia
Melanie Pankow, Fr., Psychology, Hugo, Minn.
Karlee Phillips, So., Media & Journalism, Sioux Metropolis, Iowa
Jacy Pulse, So., Pre-Nursing, Salem, S.D.
Sara Reifenrath, So., Laptop Science, Hartington, Neb.
Abby Ripperda, Jr., Bodily Remedy, Sioux Falls, S.D.
Anna Robinson, Fr., Kinesiology & Sport Administration, Might Pen, Jamaica
Averi Schmeichel, Fr., Elementary Training, Hartford, S.D.
Sydney Shaw, So., Well being Sciences, White Owl, S.D.
Delaney Smith, Fr., Kinesiology & Sport Administration, Windom, Minn.
Josephine Starner, Jr., Grasp’s of Interdisciplinary Research, Council Bluffs, Iowa
Renee Thompson, So., Medical Biology, Papillion, Neb.
Josephina Wright, Jr., Sport Advertising and marketing & Media, Chandler, Ariz.
Alli Wroblewski, Sr., Grasp’s of Kinesiology & Sport Administration, Bettendorf, Iowa
Hannah Younger, So., Prison Justice, Fast Metropolis, S.D.
 
Volleyball (16)
Aimee Adams, Jr., Nursing, Breda, Iowa
Brooklyn Bollweg, Jr., Prison Justice, Sioux Falls, S.D.
Evelyn Diederich, So., Pre-Enterprise, Overland Park, Kan.
Claire Gerdes, Sr., Grasp’s of Enterprise Administration, Cedar Falls, Iowa
Madison Harms, Jr., Biology, Sergeant Bluff, Iowa
Mattie Johnson, So., Accounting, Potter, Neb.
Jadyn Jondle, Fr., Pre-Enterprise, Clarion, Iowa
Elizabeth Juhnke, Jr., Basic Research, Lakeville, Minn.
Madison Jurgens, Sr., Grasp’s of Enterprise Administration, Odell, Neb.
Brynn Paumen, Jr., Basic Research, Maple Lake, Minn.
Laura Petterson, So., Biology, Sioux Falls, S.D.
Brooklyn Schram, So., Well being Companies Administration, Papillion, Neb.
Kylen Sealock, Fr., Pre-Enterprise, Lincoln, Neb.
Sami Slaughter, Sr., Grasp’s of Interdisciplinary Research, Harrisburg, S.D.
Lolo Weideman, Sr., Psychology, Middle Level, Iowa
Maddie Wiedenfeld, Sr., Basic Research, Omaha, Neb.
 
 
 

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.